Virók V. (2002): Cönológiai felvételezés a Kelemér–Serényfalva Erdőrezervátum területén I.

Összefoglalás

Kelemér–Serényfalva Erdőrezervátum, NBmR, cönológiai felvételek, lucfenyves, gyertyános-tölgyes

Megjegyzések

A kutatás a NBmR program keretében vizsgálta az erdőrezervátum egyes állományainak cönológiai jellemzőit. A védőzóna lucfenyvesében, illetve a védőzóna és a magterület 1-1 gyertyános-kocsánytalan tölgyes állományában három 50 x 50 m-es mintanégyzetben (random kiválasztva) 50 db 0,25 m2-es mikrokvadrát felvételezését (2002.05.16., 2002.05.17., 2002.05.20.) végezte el a kutató (e kvadrátokban csak a gyepszint felmérése történt, a lombkorona- és cserjeszint adatait a teljes, 50 x 50 m-es mintaterületre vonatkozóan mérték fel). Az egyes taxonok abundancia-dominancia (A-D) értékei a klasszikus 5-ös skála alapján kerültek rögzítésre.

A kutatási anyag megadja a terület vázlatos jellemzését, rögzíti a módszert, leírja a felvételezett állományokat, illetve értékeli az egyes felvételeket. Az értékelés megadja (a) az összes edényes növényfaj számát, (b) a kvadrátonkénti átlagos fajszámot, (c) a védett fajok %-os arányát, (d) a gyomfajok %-os arányát, (e) a tipikus fajok %-os arányát (lombkorona- és gyepszint bontásban), (f) a degradációt okozó tényezőket, (g) degradációs jelenségeket, (h) az állománystruktúra degradációs fokát, (i) az állomány degradáltságának mértékét, (j) a telepített (ültetett) fajok listáját. Az értékelésből kitűnik, hogy egyelőre a magterület és a védőzóna gyertyános-tölgyesei nem különülnek el élesen, a védőzóna lucfenyvese pedig a jellegéből adódó különbségeket mutatja az őshonos fafajú állományokhoz képest.

A felvételek elhelyezkedését (térkép), magukat a felvételeket (az egyes taxonokhoz rendelt konstancia-értékekkel, valamint a felvételek fajszámával), illetve az NBmR-hez rendszeresített cönológiai adatlapokat a melléklet tartalmazza.

Lelőhely
ANP; KvVM TVH