Bozó L., Gelencsér A. és Horváth L. [szerk.] (2007): 33. Meteorológiai Tudományos Napok. A levegőkörnyezet állapota: ökológiai kölcsönhatások és egészségügyi kockázatok. Az előadások összefoglalói. Országos Meteorológiai Szolgálat, Budapest

Összefoglalás

33. Meteorológiai Tudományos Napok
2007. november 22-23.
A levegőkörnyezet állapota: ökológiai kölcsönhatások és egészségügyi kockázatok
Az előadások összefoglalói
MTA Meteorológiai Tudományos Bizottság
Kiadja az Országos Meteorológiai Szolgálat, Budapest
Szerkesztette: Bozó László, Gelencsér András és Horváth László

Megjegyzések

33. Meteorológiai Tudományos Napok
2007. november 22-23.
A levegőkörnyezet állapota: ökológiai kölcsönhatások és egészségügyi kockázatok
Az előadások összefoglalói
MTA Meteorológiai Tudományos Bizottság
Kiadja az Országos Meteorológiai Szolgálat, Budapest
Szerkesztette: Bozó László, Gelencsér András és Horváth László

Tartalom:
A levegőkémia története: út más tudományok felé (Mészáros Ernő)
A városi aeroszol sajátosságai és az antropogén eredetű összetevők okozta egészségügyi kockázat (Salma Imre és Balásházy Imre)
A fotokémiai szmog természete: másodlagos aeroszolképződés a bioszféra által kibocsátott vegyületek és antropogén szennyezőanyagok kölcsönhatásából (Gelencsér András, Hoffer András, Kiss Gyula, Lukács Hajnalka és Horváth Eszter)
Az aeroszol részecskék optikai tulajdonságai méreteloszlásuk és kémiai összetételük függvényében (Molnár Ágnes, Benkő Diána és Imre Kornélia)
A légköri aeroszol kémiai összetételének hatása a higroszkóposságra és a légköri kondenzációs folyamatokra (Kiss Gyula, Varga Zsófia és Janitsek Szilvia)
A regionális léptékű levegőszennyezés modellezése: új kihívások és lehetőségek (Bozó László és Labancz Krisztina)
Jelentős levegőszennyezéssel járó ipari kibocsátások diszperziós modellezése (Ferenczi Zita, Ihász István és Rajnai Márk)
Légszennyező anyagok terjedésének és ülepedésének számítása a TREX modellel (Lagzi István, Mészáros Róbert, Zsély István, Vincze Csilla, Szinyei Dalma, Czender Csilla, Komjáthy Eszter, Antal Krisztina és Molnár Ferenc)
A levegőminőségi alapterhelés meghatározása: célok, megközelítések, módszerek (Labancz Krisztina és Matyasovszky István)
Az AERMOD modellrendszer működésének leírása, felhasználási területei és a hazai alkalmazás tapasztalatai (Steib Roland)
A közúti forgalom légszennyező hatásának modellezése a hazai autópályák mentén (Baranka Györgyi)
A bioszféra és a légkör közötti nyomanyag kicsrélődés vizsgálata: a hazai kutatások múltja és jelene (Horváth László)
Légköri üvegházhatású gázok mérlegének meghatározása mezőgazdasági területek és erdők fölött Magyarországon DNDC modellel (Grosz Balázs, Horváth László, Machon Attila, Hidy Dóra és Tuba Zoltán)
A bioszféra és a légkör közötti szén-dioxid csere modellezése a Biome-BGC Modell segítségével (Hidy Dóra, Barcza Zoltán, Haszpra László, Nagy Zoltán és Tuba Zoltán)
Az ammónia gáz kicserélődése a légkör és vízi ökológiai rendszerek között (Kugler Szilvia és Horváth László)
Tájléptékű nitrogénmérleg meghatározása mérések és a DNDC modell alapján (Machon Attila, Horváth László, Grosz Balázs, Weidinger Tamás, Pintér Krisztina, Nagy Zoltán és Tuba Zoltán)

Címszavazva - GE

Lelőhely
ER Archívum (2007/P-029)