

Az Erdőrezervátum Program hosszú távú vizsgálatokat (ER HTV) végez Magyarország kiválasztott erdőrezervátumainak magterületein, ahol az erdőgazdálkodás és fahasználat végleges felhagyása következtében megfigyelhető a természetes erdőkép és erdődinamika. A reprezentatív állományok ER HTV eredményei természetes és dinamikus összehasonlítási alapot: vagyis i) valódi, összehasonlító referencia adatsorokat biztosítanak az ország és a Pannon biogeográfiai régió Natura 2000 erdei élőhelyeinek objektív megítéléséhez. További vonatkoztatási pontok: ii) a szakértők szerint feltételezett elméletileg legjobb, ideális (statikus) állapot, valamint iii) az első felméréskor tapasztalt aktuális, ún. kiindulási állapot.
A Natura 2000 erdők helyzete ebben a hármas viszonyrendszerben ítélhető meg a leginkább, mert megmutatja azt is, hogy:
- milyenek a természetes erdők, ha nem gazdálkodunk bennük,
- milyen ezeknek az erdőknek a változatossága és időbeli változása amikor azokat nem közvetlenül az ember, hanem a környezeti viszonyok és a természetes folyamatok alakítják.
Az ER Program a természetes referencia szempontot biztosítja a Natura 2000 erdőmonitorozás során, amely az Erdőrezervátum Program egyik kiemelt célkitűzése.